Kovárna v Chotýčanech – č.p. 21

Již je tomu 45 let co naposledy chotýčanský kovář udeřil do kovadliny ve své kovárně na návsi u rybníčka, který už také neexistuje. Avšak zachovalo se nám několik obrázků kovárny a k tomu stručný popis v kronice, který si zde můžete přečíst:

snimek-002

Číslo 21 je obecní kovárnou, totiž bytem náležejícím k obecní kovárně. Domek byl postaven ke školnímu dvorku současně s postavením kovárny. Měl 1 velkou místnost kde bydlela od jeho postavení rodina Zabilků, kteří po 3 generace v obci kovařili a byli zároveň i zkušenými a zručnými podkováři. Rodiny velmi dobré a pracovité. Domek byl postaven pravděpodobně roku 1863 (podle data vyřezaného na trámu střešní konstrukce kovárny, které našel Stanislav Pomije v roce 1968, když tuto kovárnu bourali). Obytná část domku, kde bydlíval kdysi i svobodný švec Václav Zabilka rozbořena v roce 1949, když se Josef Zabilka z ní vystěhoval jako poslední kovář v obci do zakoupeného domku č.p. 41-koupeného od Marie Vítové rozené Hospodářské.

Kovárna byla typická se starodávným klenutím. Proti vchodu stával veliký špalek na jehož stranách byly držáky na spoustu kleští a kovadlina, vpravo bývala veliká výheň. Vzadu byla bruska a měch. Kovář koval podkovy pro koně, krávy, voli, klepal kosy, řetízky, roubíčky, háčky, hřebíky, brány, želízka,….

Vykonávání kovářského řemesla mělo i své zvyky. Aby kovář v noci dobře spal a nebolely ho zuby nesměl nechat kladivo položené na kovadlině, nebo lopatky křížem a svěrák zatažený.

 

Náhledy fotografií ze složky Kovárna v Chotýčanech

 

Menu
Nejnovější komentáře
    Statistika návštěvnosti

    TOPlist

    coffee canister