Vzpomínky Jana Mádla na mobilizaci 1938

Jan Mádl již roku 1917 narukoval k 29. střeleckému pluku rakousko-uherské armády (bývalý 29. zeměbranecký pěší pluk) a prodělal boje na východní frontě. Ve svém zápisníku si zaznamenal i následnou službu v čs. armádě na Slovensku, vojenská cvičení během 20. a 30. let a nakonec i zářijovou mobilizaci v roce 1938. Tehdy Janu Mádlovi bylo již 39 let a nastoupil k pěšímu pluku 1 Mistra Jana Husi v Českých Budějovicích. Z těchto nejstarších záložníků však posléze byly stavěny pluky Zajištění lehkého opevnění, určené k obsazení 2. hlavního obranného postavení – především na řece Vltavě. Jan Mádl se tak octl ve stavu pluku ZLO 207, který se svými dvěma prapory na konci září obsadil úsek lehkého opevnění 146 Vitín a části úseků 144 Hněvkovice a 148 Velechvín, tedy prostor mezi Újezdem u Týna a řekou Lužnicí. Velitelem pluku byl plk. Felix Körner s velitelským stanovištěm v Dolním Bukovsku. Jan Mádl byl pravděpodobně zařazen ke štábní rotě, která byla umístěna přímo v Bukovsku.

Vzhledem k tomu, že ke krátké existenci pluku ZLO 207 existuje jen velice málo archivních materiálů, jsou krátké a stručné zápisky Jana Mádla o to cennější. I přes svojí stručnost obsahují zajímavé detaily a časové údaje.

Mobilizace 1938.

Dne 23. září v noci byla vyhlášena mobilizace vojínů do 40 roků a odváděny koně.

Dne 24. září jsem narukoval do Budějovic k 1. pěšímu pluku, večer jsem přijel domů.

Dne 25. září byl plezentýrunk v klášteře, pak odchod do kasáren Jiřího z Poděbrad. Tam rozdělení a odchod do školy v Nové ulici. Pak jsem spal u Bočků.

Dne 26. září nás oblíkli do nových šatů a vyzbrojili.

Dne 27. září jsme drželi službu u Čtyř Dvorů na letišti s lehkým kulometem proti letadlům.

Dne 29. září odchod z Budějovic přes Hlubokou do Dolního Bukovska do místní školy. Tam jsme přišli dne 30. září ráno v 8 hodin celí promoklí. Tam jsme pak byli asi 14 dní a chodili jsme cvičit kolem městečka a drželi služby ve městě u skladiště a u velitelství pluku 207, u kterého jsme byli.

Dne 13. listopadu odchod do Budějovic po pražské silnici do sirkárny.

Dne 14. listopadu odevzdávání výzbroje a výstroje.

Dne 15. listopadu lékařská přehlídka a odchod domů.

Menu
Nejnovější komentáře
    Statistika návštěvnosti

    TOPlist

    coffee canister