Neidentifikovatelné objekty ve Velechvínském polesí

V lesním komplexu Velechvínského polesí se během našich prospekčních průzkumů mnohdy podaří nalézt zajímavé objekty. O primárních účelech těchto objektů se můžeme pouze domnívat. Stejně diskutabilní je i snaha o dataci. V dnešním příspěvku Vás seznámíme s několika zásadními lokalitami. Předem upozorňujeme, že dané lokality byly prozkoumány pomocí detektorů kovů a proto se zde již nenalézá nic zpeněžitelného.

  1. lokalita – „U Prochodu“

Popis lokality: Při prospekci na pravém břehu bezejmenného potoka, bylo nalezeno reziduum několika jam. Největší z nich o rozměrech 2,5 m x 2 m a hloubce max. 2 m, byla zahloubená do břehu potoka, byla tvořená dřevěnou konstrukcí, z které se dodnes zachovala pouze střecha. Tato stavba byla umístěná pod okolní terén, vstup byl původně orientován k břehu potoka. Vstup byl tvořen jednoduchými dveřmi ze smrkových kuláčků. Na stěně byla umístěna dřevěná polička s osobními věcmi ( zubní kartáček, zubní pasta a keramický hrnek). Na zemi bylo umístěné jednoduché lože. Podlahu tvořila udusaná hlína a červený koberec. Nutno připomenout, že střechu tvořila souvislá řada ze smrkových kuláčků, doplněná igelity a zatížená asfaltovým papírem ( tzv. Ipa). Vrchní část byla pokrytá hlínou, čímž důmyslně splývala s okolím.

Koryto a břeh vykazují známky regulace.  V minulosti byly zpevněny dřevěnými prkny, jimiž byl usměrňován průtok potoka. Na blízkém soutoku potoků se nacházel dřevěný propustek.

V okolí se dodnes nacházejí odpadní jámy ( cca  3 – 4 ). Na dně jedné z nich jsou dodnes patrné zbytky kuchyňského nádobí.

Závěrem: Tento objekt dle nalezených věcí byl pravděpodobně postaven v 80. letech 20. století. Za předpokladu, že tehdejší stavitel nevyužil staršího již destruovaného objektu. Dle všech indicií nalezených na tomto místě, se jednalo o trampský útulek.

objekt-1-hlavni-objekt

  1. lokalita – „Na Boru“

Popis lokality: Během následujících prospekcí byl na táhlém výrazném kopci nedaleko tzv. „Lišovské paseky“ nalezen zaniklý kamenolom orientovaný na východ. Na temeni kopce je rozmístěno 9 zemních objektů, zaujímajících postavení neúplné kruhové obrany. Největší uskupení objektů míří k jihu a západu. Naopak na sever je objektů nejméně a jejich provedení je ledabylejší. Nad lomem byl umístěn první zemní objekt o velikosti 2 m x 2 m. Hloubka tohoto objektu byla cca 1 m. Celý objekt je dosud zastřešen zbytkem oplocenky. K východu z objektu vede drobnými špalíčky vyskládaná střílna, která je z dna lomu takřka nepozorovatelná. Nedaleko odtud se nachází další objekt se zachovalými „střílnami“ ze dřeva a mechu, které míří k jihu. Rozměry tohoto objektu jsou 2 m x 2 m a s hloubkou 1 m. Dodnes je velmi dobře patrný vstup do objektu. Další objekty od předešlých dělí pouze místo kam směřují. Na zbytku plochy jsou rozmístěné jámy, které jsou obdélníkového půdorysu, s odhozem vykopaného materiálu směřujícího k východu. Na severní straně je velmi dobře patrná střelecká zástěna, která se snižuje k severnímu svahu a směrem do jádra tábora je zřetelně vypažená  smrkovými klacky a kameny. Na celé ploše lokality bylo nalezeno pouze jedno otevřené ohniště a žádná zjevně viditelná odpadní jáma. Z nálezů můžeme jmenovat pouze nylonový provaz zelené barvy. Kov na lokalitě zastoupený nebyl ani v dřevěných konstrukcích nebylo využito hřebíků. Pravděpodobně se jedná o místo vojenského cvičení, popř. cvičení LM. Pátrání po informacích u hajných a myslivců se ukázalo jako negativní.

objekt-2-zapadni-objekt

 

Jak je patrné z tohoto příspěvku, naše lesy ukrývají mnoho zajímavých objektů, o jejichž původu nevíme nic. Je důležité je dokumentovat a tím uchovat pro budoucnost.

 

Menu
Nejnovější komentáře
    Statistika návštěvnosti

    TOPlist

    coffee canister