Vybrané tragické události v Ševětíně v době I. republiky.

Krátce po vzniku Československa se na našem venkově začíná více rozmáhat mechanizace, ať v podobě parních mlátiček či parních pil ale i automobilů. S tímto pokrokem jsou i spojené nehody, které zavinily mnohdy končily smrtí nebo zmrzačením na celý život. Za těmito nehodami stojí nepozornost, vyčerpáním, absence bezpečnostních opatření ale hlavně nepoučený personál. Předkládáme Vám vybrané nehody a neštěstí, ke kterým v Ševětíně došlo v období I. republiky.

Dne 21.srpna.1932 vyžádal si „Žár“ ( rybník Žďárský) smutnou oběť, 27 letého dělníka z lomu, rodem Maďara ze Slovenska.

Smutnou událostí ve vesnici byla i tragická smrt vrchního strážmistra V.Straky. Zemřel dne 18. dubna. 1932 na silnici pod hřbitovem autobusem p. Picky z Dol. Bukovska s kola.( nedaleko dnešních zahrádek)

Dne 19. září 1932 odpoledne shořel stoh slámy na trávníku p. Čapka, zapálen dětmi věku předškolního.

Dne 26. května 1933 nouzově přistál vojenský dvouplošník, jemuž motor vypověděl službu. Snesl se pod „Babami“ přičemž urazilo se levé kolo podvozku. Posádce se nic nestalo.

Dne 24.srpna.1934 tragicky zahynul Jaroslav Sejk z čp. 36 zámečnický učeň při skoku z rozjíždějícího ranního vlaku.

Dne 16. září konán pohřeb horníka Sládka z Vitína. Je první obětí lhotických dolů. Přes velké nebezpečí pohybují se platy horníků od 16 – 20 kč(!) denně.

dne 10. dubna 1935 bylo přejeto čtyřleté dítě p. Vojtěcha Lamače, nájemce lomu v Ševětíně.
Hoch jiří vběhl osobnímu autu jedoucímu k Č.Budějovicůmpřed kola. Mrtvolka dítěte byla pohřbena 12. toho měsíce na zdejším hřbitově za velké účasti lidstva.

Soudním vyšetřováním zjištěna vina řidiče.

Dne 5. října 1935 stalo se velké neštěstí ve statku Jana Čtvrtníka. Šedesátiletý dělník Josef Sladký spadl při mlácení s patra stodoly přímo do mlátičky jež mu utrhla a rozdrtila pravou nohu. Okamžitě byl vezen do nemocnice v Č.Budějovicích ale na cestě podlehl zranění. Byl pochován na zdejším hřbitově za velké účasti obyvatelstva ševětínského.

Dne 24. srpna 1936 událo se neštěstí při mlácení obilí u Jos. Šerého čp. 25 „Na Pazderně“
Do samovazače parního stroje dostal se kovář František Vaněček. Utrpěl zlomení ruky, žeber a těžké vnitřní zranění Zemřel v nemocnici dne 28. srpna 1936. Zanechal zde zarmoucenou ženu a dva sirotky ve věku 6 a 9 let.

Dne 3. března 1938 o 19. hod. več. vyhořela samota Hrobárna. Obyvatelé jeji, starý hrobař Cikán
sesvojí manželkou stěží zachránili svoje svršky, dvě krávy a prasnici.
Shořely jim všechny slepice, šest prasat připravených na prodej a pes. ÚIsilí hasičských sborů ze Ševětína, Mazelova, Neplachova  a Českých budějovic podařilo se oheň zdolati.

Dne 16. července 1938 v půl 7 večer byl na rohu sálu „U Čapků“ shozen přes zábradlí do hlubokého příkopu Tomáš Fikota, pens. žel. zřízenec a zraněn na nohou a v kříži. Poležel si několik týdnů. Dva účastníci havárie jedoucí od Veselí nad Lužnicí k Ć. Budějovicům museli nahraditi bolestné a léčebné zraněnému.

Pramen: SOaK České Budějovice, Ševětín 1923 – 1981 B2052 s. 33 – 63.

zimutice-033

Menu
Nejnovější komentáře
    Statistika návštěvnosti

    TOPlist

    coffee canister