Vlčí jáma u Velechvína

 

K vlčím jamám se váže mnoho pověstí a zkazek. Tato pověst je z Kolného.

Před mnoha lety bydlel ve Velechvíně hajný, muž velkého vzrůstu, velké autority, zkrátka správný hajný. Tento hajný se vždy rád kasal, že se nebojí ničeho. To dokazoval i tím, že každého pytláka pořádně vyplatil na místě a takový pytlák se Velechvínu vyhýbal obloukem.

Jednou večer se hajný rozhodl, že si zajde do hospody v Lišově. Cestu znal velmi dobře, jak by ne, znal v lese každý kámen. Když došel do Lišova, potkal známé zelené kamizoly, a to v hospodě nikdy nezůstane jen u jednoho piva…. Když již hospoda zavírala, vyrazil hajný zpátky domů. Cesta mu ubíhala vcelku dobře, až na nějaký ten kotrmelec o kořen. Když došel k místu zvanému „Vlčí jáma“, povšiml si, že z jámy se nese nějaký zvuk, přišel proto blíže…Moc akloholu, však udělala své a hajný spadl do jámy. Když se rozkoukal v nočním šeru, zjistil, že na druhé straně jámy sedí vlk.

Hajný se strachy nemohl ani hnout, vlk také ne. Celou noc až do rána na sebe v jámě koukali a čekali, kdy ten druhý na prvého skočí….Když ráno nemohli hajného nikde nalézt, začala po něm sháňka. Jako správní pátrači, se lesní dělníci, vydali zkratkou do Lišova. Při cestě okolo pasti na vlky je napadlo se do ní podívat. Jaké překvapení, když na dně jámy našli hajného, celého zeleného strachem a vlka s vyceněnými zuby. Nejdříve vytáhli hajného a pak vlka….

Pan Dvořák, který tuto  pověst vyprávěl, na konci příběhu, dodal poučení, že:“vlk i hajný pokud jsou v jedné jámě a vystaveni stejnému nebezpečí, tak se strachy oba pos….,“

Hajný už v obci tolik vážnosti nepobíral…Co se stalo s vlkem se nepodařilo zjistit.

Vlčí jámu můžeme najít na mapě, taktéž i jiná místa kde se chytali vlci, např. „Na Vlčku“ mezi Velechvínem a Kolným.
Dle vyprávění pana Dvořáka z Kolného

 

 

 

Menu
Nejnovější komentáře
    Statistika návštěvnosti

    TOPlist

    coffee canister